Work and Travel: Bavul Hazırlama

Yaz aylarına çok az bir zaman kaldı,  Work and Travel yapacakların heyecanları da daha çok arttı. Vizelerinizi, uçak biletlerinizi aldınız, tüm işlemleriniz neredeyse tamamlandı. Geriye sadece 1-2 ay beklemek ve o uçağa binip gitmek kaldı. Ama bundan önce önemli şeylerden biri de bavul hazırlığı. Daha önce Work and Travel yapan tanıdıklarınız varsa veya araştırma yaptıysanız bavul hazırlama konusunda az çok bilgi toplamışsınızdır. Ben de gitmeden önce çok nasıl bavul hazırlamam gerektiğine dair kafamda çok soru vardı. Nasıl bir bavul hazırlamalıyım? Neler götürmeliyim, neler götürmemeliyim? Arkadaşlarımın tavsiyeleri ve kendi araştırmalarımla bir bavul hazırladım.

Öncelikle herkes tarafından duyduğunuz şeylerden biri az eşya götürmeniz, hatta bir sırt çantasıyla gitmenizdir. Çünkü Amerika’da bir çok alışveriş yapacaksınız ve orada aradığınız her şey var. O yüzden fazla eşya taşımak mantıksız gelebilir. Evet bunlar doğru ama tabi ki 4 ay kalacağınızı düşününce insan azıcık eşyayla gitmeyi göze alamıyor. Özellikle kızların Amerika’ya bir sırt çantasıyla gidebileceğini hiç düşünmüyorum. Eğer ben her şeyimi oradan alırım, eşya taşımaya gerek yok diyenlerdensiniz küçük bir bavul ya da çantayla gitmenizi önerebilirim. Ama benim tavsiyem öyle eşyasız, bomboş gitmemeniz. Normal boyda bir bavulla, gerekli eşyalarla gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Peki nedir bu gerekli eşyalar? Ben neler götürdüm? Onlara bir göz atalım.

Uçaklarda ki bavul limitleri ve bavul tercihi

Bavul hazırlamaya girişmeden önce ilk yapmanız gereken şey, gideceğiniz uçak firmasının bavul kilo limitlerini öğrenmek. Her firmanın size sağladığı farklı bavul kuralları var.

Ben Amerika’ya KLM hava yolları ile gittim. KLM size 1 adet 23 kg’lık bagaj ve normal el çantanız dışında, 1 adet  8 kg’lık el bagajı hakkı veriyor. THY dışında Delta, KLM, Air France gibi firmaların hepsi aynı bagaj hakkını tanıyor. Yine de siz iyice bir araştırın.

THY ile gidecekler içinde. THY, 2 adet 23 kg’lık bagaj hakkı ve 8 kg’lık el bagajı hakkı veriyor. Giderken 2 bagaja ihtiyacınız olmaz ama dönerken ihtiyacınız olabilir 🙂

Ek bavul ve limit aşımları fiyatı da her şirkette değişiklik gösteriyor. Ayrıca Travel dönemin de uçak ile yolculuk yapmayı düşünüyorsanız, yurt içi uçuşlarda kilo limiti 50-51 lb yani 22-23 kg civarı. Çoğu firmanın tek bir bavul fiyatı 25 dolar. Eğer ikinci bavul ekletmek istiyorsanız 25-40 dolar arası değişiyor. Kilo limiti aşımlarında iş daha pahalı oluyor. Kilo aşımı 75 dolardan başlayıp 150 dolara kadar çıkıyor. O yüzden kilo aşımı yapmamaya dikkat etmek gerek.

Gideceğiniz firmanın bagaj hakklarını öğrendikten sonra bavul seçimi olarak, kendinize evinizde bulunan en hafif bavulu seçmeye çalışın. Normal boş bir bavulun ağırlığı 6-7 kilo civarı yani 23 kiloluk bavul hakkınızın bir çoğunu zaten bavulun kendi kilosu kapsıyor. Hafif bir bavulunuz yoksa, normal ağırlıkta eski bir bavulunuzu seçin. Kilo aşımı oluyorsa da sırt çantanıza veya el bagajınıza bölüştürmeye çalışın.

Ben kendime gitmeden önce büyük boylarda çok hafif bir bavul almıştım. Kilosu 5,5 kilo kadardı. Ama bence yeni bir bavul almak yerine, eski bir bavulla gidip Amerika’dan ucuza yeni, kaliteli, marka bir bavul alabilirsiniz. Samsonite marka bavullar Outlet tarzı yerlerde 80 dolar civarında bulabilirsiniz veya Calvin Klein, Guess gibi markaların  bavullarını 50 dolar civarında bir fiyata satın alabilirsiniz.

Bavul seçiminiz bittikten sonra sıra içine neler koymak gerektiğine geldi ilk olarak kıyafetlerden başlayalım.

Kıyafet Seçimi

Kıyafet seçerken ilk olarak Amerika’da 3 ay yaşayacağınız yerin hava durumunu araştırın ona göre seçim yapın. Öncelikle eğer iş yerinizden size iş kıyafeti getirmeniz söylendiyse onlardan 2 çift koyun. Neredeyse her gün iş kıyafetleri giyeceksiniz ve diğer kıyafetleri giymeye vakit kalmayacak. Oradanda bir sürü kıyafet alışverişi yapacağınızı düşünürsek ona göre az kıyafet koymayı tercih edin.

Ben bavul hazırlarken her şeyi kombinleyerek koymaya çalıştım. Yine de çok fazla gereksiz kıyafet götürdüm ve hiçbirini giymedim. Siz de kıyafetlerinizi koyarken kombinleyerek koymaya çalışın.

 • İlk olarak yeteri kadar iç çamaşırı ve çorap koymayı unutmayın.
 • 2-3 şort üstüne giyebileceğiniz 5-6 tişört, gömlek veya bluzu kombinleyip koyun.

 • Ne kadar sıcak bir yere gitseniz de, üşüyebileceğinizi unutmayarak hırka koymayı unutmayın. Özellikle Teksas’ta dışarıda sıcaktan bayılırken bir markete mağazaya girdiğinizde klimalar yüzünden donabilirsiniz.
 • Kaldığınız evde rahat giymek, uyumak için bir çift pijama, rahat kıyafet koyabilirsiniz.
 • Amerika’ya gitmişken eğlence mekanlarına, gece kluplerine gideceğinizi unutmayarak birkaç şık kıyafet koymayı unutmayın.
 • Sevdiğiniz bir kaç aksesuarı da bavulunuzun bir köşesine koyabilirsiniz.
 • Yaz olduğunu unutmayarak, mayo, bikini koymayı unutmayın.
 • Ayakkabı olarak yine fazla fazla götürmenize gerek yok. Her zaman giydiğiniz rahat bir spor ayakkabı ve onun yanında rahat bir sandalet tarzında ayakkabı yeterli olacaktır. Şık yerlerde giymek için de kendinize göre bir ayakkabı koyabilirsiniz.
 • Travel döneminde havalar bazı yerlerde özellikle New York’ta soğuk olmaya başlıyor. Onun için bir pantolon koyabilirsiniz.

Bunlar dışında yine kıyafetler sizin tercihinize kalmış. Gideceğiniz yere göre kıyafetler koyun. Bana kalırsa eski kıyafetlerinizi götürüp dönerken onları orada bırakabilirsiniz. Orada alışveriş yapacağınızı unutmayın ve bavulunuzu giymeyeceğiniz şeylerle benim gibi çok doldurmayın 🙂

Kozmetik ve bakım ürünleri

Amerika’ya gittiğiniz ilk zamanlarda hemen alışveriş yapacak zamanınız olmayabilir veya marketler uzakta olabilir o yüzden kullanmak için şampuan, diş fırçası, diş macunu, krem gibi ihtiyaç duyduğunuz şeyleri bavulunuza koyabilirsiniz. Büyük bir kutu şampuan götürmek yerine evinizde olanlardan tedarik edebilir, küçük bir şişeye koyabilirsiniz. Hem ağırlık yapmaz, hem de az yer kaplar. Her yerde kullanmak, özellikle tuvaletlerde kullanmak için bir kutu ıslak mendil koyabilirsiniz. Her zaman kullandığınız ürünleri koymayı unutmayın.

 • Özellikle kızlar için bir uyarı yapmak istiyorum; orada hijyenik pedler bizimkilerden biraz farklı olabiliyor, o yüzden ben rahat edemem diyenler için her zaman kullandıklarınızdan 1-2 paket götürmenizde fayda var. Bunun dışında olan makyaj malzemelerinizi götürün, biterse aynılarını daha ucuza büyük marketlerde bile bulabilirsiniz.
 • Bunlar dışında yanınıza her zaman kullandığınız tırnak makası, tarak, törpü gibi kişisel eşyalarınızı alabilirsiniz. Bunlar evinizde varken Amerika’da ekstra para vermenize gerek yok.
 • Havlu götürmeyi düşünenler de ilk zamanlar için, incecik peştamal tarzında bir havlu götürebilirler. Hem bavulda ağırlık yapmaz, hem de kurtarıcı olacaktır.

Götüreceğiniz her şeyi yer kaplamaması için mümkün olduğunca kutusuz koymaya çalışın, kıyafetlerinizin aralarına sıkıştırın ya da poşetlere doldurun.

Yiyecek – İçecek

Öncelikle bu yiyecek konusunu fazla abartmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Çantanızı yiyeceklerle doldurmayın. Bavulda taneli bakliyatlar, (pirinç, bulgur vb.) et, meyve, sebze bulundurmak ve Amerika’ya sokmak yasak. Bu tarz şeyleri koymayı düşünmeyin zaten hiç gerekte yok.

Bana göre götürmeniz gereken şeylerden en önemlisi hazır çorba. Hazır çorba her zaman kurtarıcı ve yaparken sadece suya ihtiyaç duyacağınız bir şey ve bavulda da yer kaplamayacak bir şey.Ben de giderken 10 paket kadar hazır çorba götürdüm. Arkadaşlarım da getirdiği için bize yetmişti. Orada marketlerde bizde olduğu gibi hazır çorba neredeyse yok. Ya konserve çorba, ya da kutu çorba var. Evdeki çorbalar bittiğinde karış karış arayıp Wallmart marketinde, Meksika reyonunda Knorr makarnalı çorba bulmuştum. Neden bu kadar çorba tükettiğimizi açıklamak gerekirse, dışarıda o kadar katı yemek yiyorduk ki, gerçekten insanın ihtiyacı oluyordu. Kısacası hazır çorba götürün 🙂

Ben orada olmadığını bildiğimden ve ilk aylarda beni idare etsin diye peynir ve zeytin vakumlatıp götürmüştüm. Gerekli mi diye sorarsanız, seviyorsanız ve ilk zamanlarda her ihtimale karşı buzdolabında dursun, sabahları yerim diye düşünenler götürebilir. Orada ki Türkiye’de ki peynirlere benzer bir şey yok ve zeytinleri de sünger gibi. Bunlar dışında her türlü kahvaltılık var merak etmeyin 🙂

Günümü Türk kahvesiz geçirmeyen biri olarak. 3-4 paket Türk kahvesi götürmüştüm. Amerika’da bir çok Türk marketi var ama bulmak zor. O yüzden hem Türk kahvesi, cezve ve fincan götürmüştüm. Benim gibi keyfinize düşkün biriyseniz bunu da götürebilirsiniz. Ayrıca bir paket fazladan götürüp orada tanıştığınız Amerikalı arkadaşınıza veya herhangi birine jest olarak bir Türk kahvesi hediye edebilirsiniz 🙂

Bunlar dışında kurtarıcı, birkaç ufak atıştırmalıklar dışında bir şey götürmenizi önermiyorum. Amerika’ya gitmişken Türk yemekleri ve kültürünü yaşatmaktan çok, Amerika yemeklerini yemenizi ve oranın gıdalarını tüketmenizi öneririm. Yemek kültürleri hamburgerlerle kısıtlı olsa da, damak tadınıza uygun değişik yemekleri de deneyin 🙂

İlaçlar

Bavulunuzda buluması gereken en önemli şey ilaçlardır. Orada eczaneden ilaç almak hem basit değil, hem de ilaçları bilmediğimizden aradığımız ilacı anlatmak ve bulmak zor olabilir. Bu yüzden yanınızda bir kutu ağrı kesici, bir kutu soğuk algınlığı için ilaç, bir kutu antibiyotik ve farklı yiyecekler tüketeceğiniz için olabilecek bağırsak hastalıkları için ilaçlar alabilirsiniz. Yanınızda bepanthol türü bir krem ve yanık kremi bulundurmanız sizin için iyi olabilir.  Çalışacağınız işe göre de, güneş kremi götürebilirsiniz. Bunlar dışında her zaman kullandığınız ilaçlardan, ihtiyacınız olacak şekilde götürmeyi kesinlikle unutmayın.

Elektronik eşyalar

Artık her şeyi telefonla hallettiğimizi düşünürsek fazla fazla elektronik eşya taşımaya gerek olmadığını düşünüyorum. Ben hem profesyonel fotoğraf makinesi hem de laptop götürmüştüm. Fotoğraf makinesini sadece 3-4 kere kullandım diyebilirim. Hem taşıması zordu hem de ayrı bir yük olmuştu bana. Eğer telefonunuz fotoğraf için yeterliyse, makine götürmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Laptop’u da sadece evde televizyon olmadığından boş zamanlarımda dizi izlemek için ve çektiğim fotoğrafları aktarmak için kullandım. Bunun dışında yine bana yük oldu. Bunlar tamamen sizin tercihinize kalmış şeyler.

En önemli şeylerden biri Amerika’da ki prizlerin değişik olması. O yüzden kendinize oraya gitmeden 1-2 adet priz dönüştürücü ( convertor ) kesinlikle alın ve bavulunuza koymayı unutmayın. Ayrıca prizlerin elektrik voltajı da bize göre daha düşük. Buradan götürdüğünüz fön makinesi, traş makinesi tarzı şeyler orada düzgün çalışmayabilir. Ya yarım yamalak çalışmasını göze alarak götürün ya da diğer seçenek olarak bunları oradan almayı düşünün 🙂

Elektronik eşyanın ucuz olduğu bir yere gidiyorsunuz, oradan ucuza elektronik eşya satın alabilirsiniz.

Bir hatırlatma olarak, uçaklara gelen yeni kural yüzünden el bagajınıza telefondan büyük elektronik cihaz koyamıyorsunuz, eğer ki yanınıza telefondan büyük bir elektronik cihaz alacaksanız bavulunuza zarar görmeyecek şekilde koymayı unutmayın 🙂 

Ev eşyaları

Bir hatırlatma olarak, Amerika’da yaşayacağınız yere ilk gittiğinizde yastık, çarşaf tarzı şeyler bulamayabilir veya olanların temiz olmadığını düşünebilirsiniz. Ben giderken yanıma sadece bir adet yastık kılıfı aldım. Gerçi oraya gittiğimde yastık bile yoktu 🙂 Marketten gidip 10 dolara yastık-çarşaf takımı almıştım. Eğer ben bunlarsız yapamam diyenlerdenseniz, bavulunuza incecik bir yastık kılıfı ve incecik bir çarşaf koyabilirsiniz, zaten dönerken onları orada bırakacağınız için taşımanıza gerek kalmayacak.

Not Defteri

Amerika’da yaptıklarınızı, gezdiğiniz yerleri, gördüklerinizi, yapmak istediklerinizi listelelemek ya da herhangi bir şeyi not etmek için yanınıza küçük bir not defteri alabilirsiniz. Veya kendinize güzel bir seyahat günlüğü oluşturabilirsiniz. Her ne kadar her şeyi telefonumuzla hallediliyor olsak da, not defteri anılarınızı saklamanız için güzel bir şey olabilir.

El bagajı

Ben giderken bavulum dışında bir sırt çantam, bir de boyundan asmalı küçük bir çantam vardı. Küçük çantama belgelerimin aslını, pasaportumu, paralarımı yani önemli eşyalarımı koydum. Sizde ufak bir çantanıza ya da sırt çantanıza bunları koyabilirsiniz. Önemli eşyalarınız hep el altınızda olsun.

 • Uzun bir yolculuğa çıkacaksınız, uçak yolculuğunda ki yemekleri beğenmeyip yiyemeyebilirsiniz veya yemek servisi sırasında uyuya kalabilirsiniz. Yolculuk sırasında yemek için kurtarıcı atıştırmalıkları el bagajınıza veya sırt çantanıza koyabilirsiniz.

Uçaktan indikten sonra bavulunuz bazı karışıklıklardan hemen gelmeyebilir ve 1 haftaya kadar bavulsuz kalabilirsiniz. Bu çok nadir görünsede her ihtimale karşı, yanınıza bir takım yedek kıyafetler almanızda fayda var. Ben sırt çantama birer şort, tişört ve diğer lazım olabilecek eşyalarımı koymuştum.

Kolay ulaşmanız gereken eşyalarınızı da el bagajınıza veya sırt çantanıza koyabilirsiniz. Mesela her yerde kullanmak için bir ıslak mendil, peçete veya küçük diş macunu, diş fırçası gibi şeyleri koyabilirsiniz.

 

Belgeler

Belgelerinizi sakın ama sakın unutmayın! Her bir belgenin, pasaportunuzun fotokopilerini çekip bir adet ailenize, bir adet bavulunuza, belgelerin aslınıda elinizin altında olan çantanıza koyun. Herhangi bir belgenizin kaybolması durumda, fotokopilerinin bulunması sizin için çok önemli olacaktır. Unutmayın o belgeler olmadan Amerika’da durmanız imkansız. O yüzden çok dikkat edin. Ben belgelerimi, uçak biletlerimi koymak için internetten böyle bir travel cüzdanı almıştım çok kullanışlıydı. Bu tarz bir şeyin içine koyup rahatça çantanızda taşıyabilirsiniz 🙂

Bavulunuzun üstüne isminizi ve iletişim bilgilerinizi yazmayı unutmayın. Herhangi bir kaybolma durumu için İsminizi ve Amerika’da kalacağınız yerin adresini bir yere yazabilirsiniz. Bir de bavulunuzu kolay bulabilmek için üstüne farklı etiketler takabilirsiniz 🙂

Son olarak bavul hazırlarken ihtiyacınız olmayan hiçbir şeyi götürmeyin ve Amerika’da çok fazla alışveriş yapacağınızı unutmayın. Ben Travel döneminde bavul yüzünden çok sıkıntı çektim. Hem Türkiye’den götürdüğüm kıyafetler, hem oradan yaptığım alışverişlerle birlikte dönüş zamanında bavul sayım 2 bavula yükselmişti. Her uçağa binerken ek bavul parası ödemek zorunda kaldım. Bir de onları taşımak gerçekten çok zordu. Sonrasında keşke bu kadar eşyam olmasaydı diyerek, pişmanlık duymuştum. Siz de benim yaşadıklarımı yaşamamak için bu bavul işini fazla abartmayın, tüm dolabınızı bavulunuza koymayın. Amerika’ya gittiğinizi ve orada her şeyi bulabileceğinizi unutmayın 🙂

Amerika yolculuğumu okumak için:  https://flamingone.com/amerika-teksas-eyaletine-yolculuk/

Aklınıza takılan sorularınız için alt tarafa yorum bırakabilir veya iletişime geçebilirsiniz!

 

Post Author
Eda Derman

Comments

4 Comments
 1. yazar:
  Mevlüt Aydın
  Nis 12, 2017

  Blogunuzda yazdıklarınız gerçekten beni wat için heyacanlandırıyor, bir sorum olacak orada daha çok Türkle karşılaştınız mı?(yalnız gitmek beni biraz düşündürüyor da) bu arada oraya kadar gitmişken hiç Honda alınır mı 🙂

 2. yazar:
  Eda Derman
  Nis 13, 2017

  Öncelikle teşekkür ederiz 🙂 Benim çalıştığım ve kaldığım yerde 50-60 Türk vardı. Senin çalıştığın yerde Türk olmasa bile elbet karşına çıkar. Ama bence Türk olmaması ingilizceni geliştirmek için daha iyi olabilir 🙂 Ayrıca öyle güzel arabalar çok ucuz değildi, bulmak zordu ve arkadaşlarla ortak karar olarak onu almak zorunda kaldık, pek şansımız yoktu.. Sen biraz daha pahalı olsun ama güzel olsun diyorsan 2000 dolar civarı daha iyi bir araba bulabilirsin 🙂 Aklına takılan başka sorun varsa sosyal medya hesaplarımızdan veya e-mail ile iletişime geçebilirsin 🙂

 3. yazar:
  Sanem
  Tem 5, 2017

  Merhaba, siteniz epey keyifli 🙂 Okurken özellikle Türk kahvesi keyfi konusunda aynı durumda olduğumuzu farkettim, fincanı kırılmaması için ne şekilde götürdüğünüzü soracaktım. Sevgiler

  • yazar:
   Eda Derman
   Kas 26, 2017

   Çok teşekkür ederiz 🙂 Kırılmayacak şekilde kağıtlara tişörtlere sarmıştım, sorunsuz götürdüm.

Yorum Yap

Join to instagram

Daha fazlası için: