Work and Travel: Amerika’da araba satın almak ve kiralamak

Amerika’da araba satın almak ve kiralamak Türkiye ile kıyaslandığında çok daha ucuz. Toplu taşıma her yerde yaygın değil, bu yüzden araba almak veya kiralamak work and travel yapacaklar için kolaylık olabilir. Size deneyimlerimle beraber nasıl satın alınır ve nasıl kiralanır onları anlatayım.

Araba satın almak

Öncelikle araba satın almak dediğimizde sıfır bir araba veya çok lüks bir araba almayı düşünmeyin. İkinci el, sorunsuz çalışan bir araba sizin için yeterli olacaktır. Eğer Amerika’da 3 ay yaşayacağınız yerde toplu taşıma yoksa, çalıştığınız yere uzak bir mesafede oturuyorsanız almanız gerekebilir. Travel dönemi için araba satın almanıza gerek yok. Tek başınıza satın almayı, çok zor durumda değilseniz bence düşünmeyin. Çok ucuz olsalar da tek başınıza 1000 dolar gibi bir miktar bile ödemek fazla gelebilir. 3-4 arkadaş toplanıp bir araba alabilirsiniz. Hem rahat ulaşım sağlarsınız, hem de fazla para vermemiş olursunuz.

Satın alırken bir de bunu nasıl geri satacağınızı düşünmeniz gerekir. Her yerde bunu yapmak kolay değil. Sonra satın aldığınız arabayı çok ucuz bir miktara satmak zorunda veya bir kenara terk edip gitmek zorunda kalmayın. Arabayı satın aldıktan sonra bir de arabayı kendi üstünüze almanız ve sigorta yaptırmanız gerekiyor. Her eyaletin sigorta fiyatları ve ek masraf fiyatları farklı oluyor. Yani aldığınız paraya 500 dolarlık ek bir masraf çıkabilir.

İkinci el araba satın almak için birçok araba pazarı gibi yerler oluyor fakat internet aracılığıyla da birçok araba bulabilirsiniz.

Araba satın almak veya satmak için kullanabileceğiniz siteler:

Amerika’da www.craigslist.org çok yaygın kullanılıyor, bu siteden her türlü ikinci el eşya, kaldığınız şehirde satılan arabaları rahatça bulabilir ve sahipleriyle iletişime geçebilirsiniz. Yaşadığınız yerin adını sitenin arama çubuğundan aratıp, çıkan sayfadan arabalar bölümüne tıklamanız yeterli olacaktır.

Arabanın fiyatı ne kadar ucuzsa o kadar sorunu olabileceğini de düşünerek, arabanın açıklamalarını iyice okuyun ve sahibiyle iletişime geçin. Arabayı görmeden veya test etmeden satın almayın ve dolandırılmalara karşı elden para teslimi yapın.

Bir de yine her türlü ikinci el eşya, araba bulabileceğiniz ve Amerikalıların yaygın kullandığı ”5miles” uygulaması var. Bunu da telefonunuza indirebilir ve çevrenizde satılan bir çok araba ve eşya’yı bulabilirsiniz. https://www.5milesapp.com/

Biz Teksas’ta 3 arkadaş ikinci el bir araba satın aldık. Hatta üçüncü el bile denebilir 🙂  Birkaç arkadaşımız bizden önce Craigslist sitesinden arabayı almışlardı sonra fazla kullanmadıkları için bize sattılar.  Araba şirin bir 1996 model Honda Accord’du. 🙂 Amerika’ya gitmeden önce hayallerim bir Cadillac filan olsa da oraya gidince eski bir Honda yeterli oldu 🙂

Arabayı 1400 dolara aldık. Hiçbir sorunu yoktu, tüm Teksas’ı onla gezdik. Bizi hiç yarı yolda bırakmadı yaşlı arabamız 🙂 Arabayı satın aldıktan sonra size 1 ay bir süre veriliyor ve kağıttan bir plakanız oluyor. Kağıdın üstüne sigorta yaptırmanız gereken tarih yazıyor. O tarih geçmeden sigorta yaptırmanız ve arabayı üstünüze almanız gerekiyor. Yoksa polislerle sorun yaşayabilir ve ceza yiyebilirsiniz.

Biz o tarihi geçirdik, ne sigorta yaptırdık, ne de arabayı üstümüze aldık. Kağıttan bir plaka ile 2 ay dolaştık. Sonra tabi bir gün polis çevirdi ve 300 dolar ceza ödedik. Kendinizi riske atmamak ve başınıza bela almamak için bence bunları önemseyin.. Polislerle yüzyüze gelmek istemezsiniz..

Travel döneminden önce de, çok uğraşarak arabayı sattık. Craigslist ve 5miles uygulamasına ilanlar verdik. Arabanın fotoğraflarını o kadar özenerek çektik ki, alıcıların daha çok ilgisini çekti. Sürekli mesaj atanlar ve satın almak isteyenler oldu.

Bir çok alıcıyla görüştük en sonunda yarım yamalak İngilizce konuşan Kübalı bir çifte 1300 dolara geri sattık. Biraz şans, biraz çabayla eğer arabanız hurda halinde değilse bence kolay satabilirsiniz. Yinede almadan önce iyi düşünün derim.

Araba kiralamak

Travel’ı arabayla yapacaklar veya bir şehri rahatça gezmek isteyenler için araba kiralamak, satın almaktan daha iyi bir seçenek. Yine birkaç arkadaş toplanıp araba kirayabilirsiniz. Araba kiralamak için gerekli olan ehliyetiniz ve bir kredi kartı. Türk ehliyetinizi rahatça kullanabilirsiniz. Birkaç evrak imzaladıktan sonra hemen arabayı teslim alabilirsiniz. Parayı arabayı bırakırken ödüyorsunuz o yüzden kartınızdan herhangi bir araba hırsızlığı veya arabaya zarar olmasına karşı bir miktar bloke ediliyor ama kartınızdan çekilmiyor. Parayı arkadaşlarınızla bölüşüp nakit olarak da ödeyebilirsiniz. Bazı firmalar kiralamak için 21 yaş istiyor, bazıları 18’e kadar kabul ediyorlar. Ama 25 yaşında değilseniz, genç sürücülere ayrı bir ücret ekleniyor. 25 yaş üstü bir tanıdığınız varsa daha az bir masrafla araba kiralayabilirsiniz.

Ben arkadaşlarımla Travel döneminde daha çok uçak yoluyla seyahat ettim, sadece California’nın her yerini rahat gezebilmek ve California’dan Las Vegas’a arabayla gidebilmek için 10 günlük bir araba kiraladık.

Enterprise, Hertz, Avis, Dollar gibi bir çok araba kiralama firması var. Kiralama daha ucuza gelmesi için, daha önce araştırıp Los Angeles havaalanın yakınlarında olan Enterprise’dan bir araba için rezervasyon yaptırmıştık. Havaalanına inince bütün kiralama firmalarının servisleri oluyor, rahatlıkla onlara binip araba kiralamaya gidebilirsiniz. Biz de Enterprise servisine binip gittik. Ama rezervasyonumuzla ilgili problemler çıktı ve o yüzden o arabadan vazgeçtik. 5 kişi olduğumuz için ve çok bavulumuz olduğu için büyük bir araba kiralamamız gerekiyordu, o yüzden de fiyatlar biraz yüksek oluyordu. Bir çok yer gezdik ve yine Enterprise’a dönüp büyük bir Minivan Dodge Caravan kiraladık. Baya büyüktü ve anca sığdık diyebilirim.

Sigortası, genç yaş ehliyet masrafları ile yaklaşık 1200 dolar gibi bir ücret çıkardılar, 5 kişi olduğumuz için yine uygun oldu. 10 günlük kiraladık ve geri bırakma noktası olarak Las Vegas’ı seçtik.  Bu firmaların her yerde ofisleri var o yüzden aldığınız yere bırakmanız gerekmiyor. Eğer çok fazla kişiyle travel’a çıkmıyorsanız veya tek başınıza çıkıyorsanız, üstü açık lüks bir arabayı uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz 🙂

Firmaların internet sitelerine girip, kiralayacağınız tarih aralığını girip, yaşınızı seçip önceden istediğiniz arabaya rezervasyon yaparsanız daha karlı olacaksınız. https://www.enterprise.com https://www.hertz.com/rentacar/reservation/  http://www.rentalcars.com

Sigorta yaptırmayıp ucuza kaçmaya çalışmayın, bu araba kiralarken çok önemli bir şey. Arabaya herhangi bir zarar gelirse eğer, inanın altından kalkılamayacak masraflarla karşılaşabilirsiniz. Birkaç sigorta seçeneği var, normal bir sigorta sizin için yeterli olacaktır.

Arabayı kiralarken birkaç evrak imzalıyorsunuz. Bu evrakları dikkatli okuyun. Mesela arabayı alırken full depo benzinle aldıysanız, bırakırken de full depo benzinle bırakmanız gerekebilir. Arabayı teslim etmeye götürdüğünüz zaman, görevli gelip arabada hasar var mı, yok mu diye kontrol edecek, imzaladığınız kağıtlara bakacaktır.  Bir sorun yoksa, arabayı teslim ediyorsunuz ve ücretlerinizi ödüyorsunuz. Herhangi bir hasar veya boş benzin deposu olursa ek masraf olarak ekliyorlar. Ayrıca arabalarda sigara içmek yasak, eğer içtiğiniz anlaşılırsa bu da size ceza parası olarak dönecektir, aman dikkat!

Sorularınız için yorum bırakabilir veya iletişime geçebilirsiniz 🙂

 

Post Author
Eda Derman

Yorum Yap

Join to instagram

Daha fazlası için: