Teksas’ta yaşamak ve San Marcos

Yolların, arabaların, evlerin, alışveriş mağazalarının, yemeklerin, içeceklerin kısacası aklınıza gelebilecek her şeyin kocaman olduğu bir yer düşünün. İşte orası Teksas!

Teksas, Amerika’nın yüzölçümü bakımından en geniş ve en kalabalık ikinci eyaletidir. O kadar büyük ki neredeyse yüzölçümü Türkiye kadardır. Teksas’da yaklaşık 254 şehir vardır. En önemli 7 şehri Houston, San Antonio, Dallas, Austin, Fort Worth, Lubbock ve El Paso’dur. Teksas’ın sınırında Meksika vardır. Burada Amerikalıların dışında çok fazla Meksika’lı yaşar. Yemyeşil bir eyalettir. Teksas denince aklımıza ilk gelen şeylerdin biri ikliminin aşırı sıcak olmasıdır. Bu sıcaklık yaz aylarında dahada yüksek oluyor. Ben Teksas’a ilk ayak bastığımda havadaki nem ve sıcaklığın birleşmesi sonucu nefes alamıyormuş hissi yaşadım. Şaka bir yana gerçekten de alışkın olmadığımız için çok sıcak gelmişti. Daha öncede bahsettiğim gibi ben Work and Travel kapsamında 3 ay, Teksas – San Marcos’ta yaşadım. San Marcos şehri, Teksas eyaletinin başkenti olan Austin’e yakın ve daha çok Üniversite ve Üniversite öğrencilerinden oluşan küçük bir şehirdir. Burada yaşadığım ev, downtown’a 15 dakika uzaklıkta, yan yana sitelerden oluşan bir sokakta, güzel bir sitedeydi.

Sitenin bulunduğu sokağın sonlarında yeşil alanlar ve nehir vardı. Tabi baya ıssız ve korkutucu oluyordu coğu zaman. Bu yolun sonundada korkutucu müstakil evler vardı. O filmlerden bildiğimiz eski posta kutuları, değişik korkuluklar. O yollardan geçerken aklıma hep ‘Teksas Katliamı’ filmi geliyordu. 🙂


Bunlarla birlikte eve yerleştiğim ilk hafta, alışma süreci olarak geçti. Etrafımda ne var, ne yok yavaş yavaş öğrendim. San Marcos daha çok size Üniversite atmosferi yaşatıyor. Burada insanlar cidden Üniversitelerini ve okullarına çok bağlılar. Gezdiğiniz her yerde Üniversiteye ait tişört, şapka ve aklınıza gelebilecek her türlü eşyayı görebilirsiniz. Teksas Eyalet Üniversitesine ait ‘’BOBCATS’’ adlı ünlü bir Amerikan Futbol Takımı var. Şehir olarak herkes Bobcats’i çok fazla destekliyor ve seviyor. Bobcats ile ilgilide her yerde afiş, tişört, logo gibi şeyleri görmeniz mümkün. Bobcats demişken Texas ve San Marcos’ta kedi ve köpek görmeyi unutun. Burada kedinin yerini Sincap, köpeğin yerinide Geyikler almış durumda. Sahipliler dışında, sokaklarda bir tane bile kedi köpek görmek mümkün değil ama bir anda karşınıza geyik ve sincaplar çıkabilir. Bunun dışındada Teksas’ın ünlü hayvanı Armadillo’ları her yerde görebilirsiniz. Özellikle gece araba yolculuklarında bir anda önünüze atlayabiliyorlar ve bu hayvanlar genelde yolun ortasında uyuyor. Aman dikkat! 🙂

TOPLU TAŞIMA VE ULAŞIM

Texas’ın genelinde toplu taşıma çok yok. Daha çok başkentlerde ve büyük şehirlerde yaygın. Ve bu büyük bir sorun, özellikle de küçük bir şehirde yaşayacaksınız. San Marcos’ta da toplu taşıma hiç yok. Neredeyse yollarda yürüyecek bir kaldırım bile yok. Herkes arabasıyla yolculuk yapıyor. Yani Teksas’ta arabanız yoksa eve tıkılıp kalıyorsunuz. Ya da paranızı Taksilere harcıyorsunuz. Burada taksi sistemi bizimkiler gibi değil öyle ortalıkta taksiler gezmiyor. Arayıp çağırmanız gerekiyor ve cidden çok pahalı ama Teksas’ta ‘UBER’ taksi uygulaması çok yaygın. Taksilerin sayısı çok az ve pahalı olduğu için neredeyse herkes UBER kullanıyor. Biz de arkadaşlarımla araba alana kadar UBER kullandık. Çalıştığımız iş, evimize 30 dakika uzaklıkta New Braunfels şehrindeydi ama oraya shuttle yoluyla gidip gelebiliyorduk. Evimize yakın Amerikanın en büyük market zincilerinden biri olan WALMART vardı. Walmart’ı bilen bilir içinde bulamayacağınız bir şey yoktur kocaman bir markettir. İlk UBER deneyimlerimizi Walmart’a gidip gelerek yaptık. Bu arada UBER için kredi veya banka kartına ihtiyacınız var nakit ödeme diye bir şey yok, uygulama ödenecek tutara göre hesabınızdan parayı çekiyor. Bunun yanında San Marcos’ta Üniversiteliler çok yaşadığı için Üniversitenin shuttle servisleri oluyor. Benim yaşadığım siteden saat başı bu shuttle geçiyordu ve Teksas Eyalet Üniversitesinin olduğu yere, San Marcos’un merkezine bırakıyordu. Bu tarz ulaşımlarıda kullanabilirsiniz.

GEZİLECEK YERLER

 • San Marcos Downtown Square ve Gece Hayatı

Burası San Marcos’un merkezi denilen yan yana mağazalar, yemek yerleri, barlardan oluşan en kalabalık yerlerinden biri. Teksas Eyalet Üniversitesi’nin de burada bulunmasıyla, gençler çoğu zamanını burada geçiriyor.

San Marcos’un gece hayatıda burada gerçekleşiyor. Akşam ve gece saatleri, normal saatlerden daha kalabalık oluyor. Üniversiteliler gerçekten burada eğlenmesini iyi biliyorlar. Ama tabi yaşın 21 değilse Amerika’da saat 9’dan sonra bir bara oturman cidden çok zor. Amerika’nın her yerinde alkol kullanma ve satın alma yaş sınırı 21. Kimliğinde hangi ay, hangi gün doğmuşsun hepsine didik didik bakıyorlar. San Marcos’ta da aynı şekilde yaşın 21 değilse ne bir gece kulübüne ne de basit bir bar’a almıyorlar. Sadece birkaç kulüp 18-21 yaş arası, elinize yaşınızı belirten bir şeyler çizerek içeri alıyorlar. Yani içeride alkol tüketemiyorsunuz. En ünlü gece kulüplerinden biri ‘’THE MARC’’ gittiğinizde kesinlikle buraya gitmelisiniz.

Genellikle, Salı ve Perşembe günleri Downtown’da ‘Collage Day ‘ yani Öğrenci Günü olarak geçiyor. Geceleri, Gece Kulüplerinde biralar 1 dolara kadar iniyor. Ve diğer günlerden daha kalabalık ve eğlenceli oluyor. Bir de çarşamba günleri ”Country Günü” oluyor. Her barda Teksas’ın geleneksel müzikleri çalıyor ve insanlar Kovboy botları ve kıyafetleri giyerek geziyorlar. Çok eğlenceli ve değişik bir atmosfer oluyor 🙂

 San Marcos River San Marcos ve çevresindeki şehirlerde genellikle büyük nehirler bulunuyor. Ama bu nehirler öyle bakıp geçilecek nehirlerden değil. Nehirler burada gerçekten eğlenebileceğiniz ve rahatlayacağınız bir yere dönüşmüş. Nasıl oluyor derseniz. San Marcos’ta nehirler için TUBE denen botlar ve kanolar var. TUBE dediğimiz şey tek kişilik küçük bir şişme bot. İnsanlar kendi TUBE’lerini getirip yada ‘TUBE RENTAL’ dedikleri bot kiralanan yerlerden kiralayıp, botlarının üstüne oturup ve müziklerini açıp, arkadaşlarıyla birlikte nehirin tadını çıkarıyolar. Genelde yaz aylarında daha yaygın oluyor. Tube kiralama fiyatları günlük 10-15 dolar arası değişiyor. Gerçekten San Marcos ve yakınlarındaki bir şehire gidecekseniz bu nehir keyfini yaşamalısınız.

 

 Wonder World Park

San Marcos daha çok doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Bu parkta da 105 yıllık Balcones Fault Line mağarası var ve bu mağara Texas’ın ilk ticari gösteri mağarası. Bunun dışında San Marcos’u yüksek bir yerden görebileceğiniz Tejas Gözlem Tepesi, küçük bir vahşi hayvan besleme alanı ve bir sürü değişik aktiviteler var. Değişik şeyler görmek isteyenler için gidilebilecek bir yer.

 

 

 

Dick’s Classic Garrage Car Museum 

Meraklısına, ismindende anlaşıldığı gibi Eski ve Klasik arabaların bulunduğu bir müze burası. İçinde 1926-1956 yılları arasına ait 80 adet klasik araba var. Bir de burayla ilgili hatıra eşya alabileceğiniz küçük bir hediyelik dükkan var.

 

 

 

Old Main – Texas State University

Bu kırmızı çatılı şato görünümlü yer Texas State’in ilk binasıdır. 1908 yılında, Mimar E. Northcraft Tarafından tasarlanan Old Main, Gotik tarzda inşaa edilmiştir. 1903 sonbaharında binalar ilk ders saatleri için açılmış, diğer binalar eklendiğinde, Old Main Texas State’in yönetim binası olarak görev yapmaya devam etmiş. Şimdilerde ise gezebileceğiniz tarihi bir bina olarak duruyor.

 

 

 

       San Marcos’un değişik bir maskotu var, o da ‘’Deniz Kızı’’. Bunun ilginç bir hikayesi var. San Marcos’ta yaşayan bir kadın, her gün Deniz Kızı kostümü giyip Nehir kıyısında bütün gün oturuyormuş. Zamanla herkesin ilgisini çekmiş ve görenler hep fotoğraf çektirmeye başlamış. Sonra bu kadın burada baya ünlenince, San Marcos’un maskotu haline gelmiş.  

SAN MARCOS’TA NEREDE, NE YENİR?

Amerika ve Teksas genelinde tabi ki de en çok görebileceğiniz şey Fast-Food ‘dan başka bir şey değildir. Kafanızı sağa çevirin Hamburger, sola çevirin Hamburger. Karnınızı doyurmanın en ucuz yolu maalesef bazen bu oluyor. Ucuz dediğimde Mc Donald’s harici dışarıda 8-10 dolar arası yemek yemeniz mümkün olmuyor. San Marcos’ta da durum böyle. Burada en sevdiğim Hamburgerci Five Guys’’. İçine ne isterseniz koyabildiğiniz, gerçekten lezzetli hamburgerlere sahip. Ayrıca baharatlı patatesleri çok güzel. Bunun dışında kurucuları yer fıstıkçısı olduğundan, ilginç bir şekilde ikram olarak Yer Fıstığı alabiliyorsunuz. Tavsiye edebileceğim ikinci hamburgerci de ‘’Freddy’s’’ Burasıda hem hamburgeriyle, hemde dondurmalarıyla ünlü bir yer. Genellikle anlamadığım bir şekilde çok dolu oluyordu. Bunlar dışında uygun fiyata Makarna yiyebileceğiniz ve benim çok sevdiğim ‘’Fazoli’s’’ var. Çeşit çeşit makarnalar mevcut, fast-food tarzı hızlı bir servise sahip yine menüleri 8-12 dolar arası değişiyor. Hayır ben paraya kıyıcam, güzel bir İtalyan yemeği yemek istiyorum diyorsanızda size ‘’Carino’s’’ italyan restaurantın’ı önerebilirim. Meksikalılardan bahsettiğim gibi meraklısına bir çok Meksika restaurantı mevcut. Benim tavsiyelerimden biri ‘’Mamacita’s Restaurant’’ İç dekoru ve yemekleri gerçekten güzeldi. Burada gerçek bir Fajita yiyebilirsiniz.

‘’The Hitch: A Mobile Eatery’’   burası yemek yenilebilecek en tatlı yerlerden biri 🙂 Yan yana karavanlardan oluşan bir çok çeşit yemek çeşidi olan çok güzel bir yer. Burada ‘’St.Pitas’’ karavanından değişik bir döner ve pidelihumus yiyebilirsiniz 🙂


  Teksas denince akla gelen büyük ve kalın etlerden yiyebileceğiniz bir çok Steakhouse restaurantı ve büyük Tavuk butları yiyebileceğiniz gerçekten lezzetli olan BBQ restaurantları var. Diğer yerlere göre bu tarz yerler daha pahalı oluyor. Bilginize 🙂 E yemeklerimizi yedik, sıra geldi hesaba. Amerikada zorunlu TİP yani bahşiş bırakma durumu var. Bazen hesapa siz vermeden TİP’i dahil etmiş oluyorlar bile. TİP bırakmadığınızda, restauranttan çıkarken kötü bakışlar altında kalabilirsiniz. Bazen de turist olduğunuzu anlayıp çok bozuntuya vermiyorlar o yüzden çok sıkıntı etmeyin 🙂

ALIŞVERİŞ

Belki de en sevdiğim kısımlardan biri budur. San Marcos cidden alışveriş cenneti. Teksas’ta vergi düşük olduğu için genellikle her şey daha ucuz oluyor. San Marcos’ta 2 adet büyük Outlet var. İçinde bulamayacağınız mağaza yok. Victoria Secret mı dersin, Nike mı dersin her şey var. Bunlardan biri Tanger Outlet, biri San Marcos Premium Outlet. İkiside yan yana ama içinde arabayla gezmeniz gerekiyor, her mağazanın binası ayrı ve çok büyük. 

    Bu Outlet’lerin yanında bulunan, ünlü Teksas botlarının satıldığı büyük bir mağaza var. Orayı görürseniz, içine bi göz atmayı unutmayın 🙂 

     Bunlar dışında çok ünlü iki adet mağaza var. ‘’ROSS’’ ve ‘’MARSHALL’’. Bu mağazaları Amerika’nın her yerinde görebilirsiniz. İçlerinde ev eşyaları, ayakkabılar, çantalar, bakım malzemeleri, kıyafetler kısacası her şey var ve hepsi ünlü markalara ait. Gerçekten en ucuz şeyleri buradan bulabilirsiniz. Gıda ve ev alışverişleriniz için de ‘’WALLMART’’ ve ‘’HEB’’ var ikiside kocaman, her türlü gıdayı bulabilirsiniz.

 

Teksas’ın ünlü bir sözü vardır: ‘’ DON’T MESS WİTH TEXAS’’ Bu söz ‘Teksas’lıya bulaşma’ anlamını taşır ve şehrin her köşesinde bu yazıyı görürsünüz. İnsanları gerçekten çatlak ama bir yandanda çok iyi ve çok sıcakkanlılar. 🙂 Burada yaşamak, oranın atmosferini tatmak, insanlarıyla tanışmak benim için çok güzel bir deneyimdi. Orası cidden benim için 2. Evim durumunda ve orada olmayı çok özlüyorum. Giden ve orada yaşayan herkes benimle aynı fikirde olacağına eminim. Teksas herşeyiyle apayrı bir yer!

Bu yazımda sadece Teksas’ın küçük bir bölümünü anlattım. Teksas’ın diğer şehirlerini ve yaşadıklarımı başka yazılarımda anlatmak üzere sevgilerle 🙂

Post Author
Eda Derman

Comments

2 Comments
 1. yazar:
  Bertuğ
  Ağu 27, 2017

  Eda merhaba,
  Gayet güzel bilgiler vermişsin. Ben de yaklaşık 6 aylık bir seyahat planlıyorum Amerika’ya. Ekim-nisan arası olacak gibi gözüküyor. Herhangi bir seyahat planım yok. Mevsim itibariyle nereleri tavsiye edersin ve süreleri nasıl tutmalıyım.

  • yazar:
   Eda Derman
   Kas 26, 2017

   Merhabalar. Mevsime göre plan yapacaksanız, sıcak olan yerlerden başlamanızı öneririm. Teksas ve özellikle California’ya daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Özellikle bir şehir hakkında bilgi isterseniz yardımcı olurum. Teşekkürler 🙂

Yorum Yap

Join to instagram

Daha fazlası için: