Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Öncelikle herkese Merhaba! Bu yazımda sizlere Rusya’ya vize almanın süreçlerini anlatacağım. İlk olarak ‘’Rusya’ya vize kalkmadı mı ya?’’  diyenleri aydınlatmakla başlayabilirim. Maalesef kalkmadı.  Eğer yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaport sahibiyseniz sizler için sorun yok. Sizler 30 gün boyunca Rusya’ya vizesiz girebiliyorsunuz. Ama bizler…yani benim gibi bordo pasaportlu Türk vatandaşları, bizlerin işi zor. Biz de 30 güncük ülkenizi gezmeyi haketmiştik oysa ki… 

Belki bilenler vardır, ben Rusça Mütercim Tercümanlık bölümü mezunuyum, bu nedenle her zaman Rusya ile güzel bir bağım olmuştur. ’’Rusça konuşabiliyor musun?’’ diye soracak olursanız, cevabım klişe olarak ‘’Anlıyorum ama çok iyi konuşamıyorum.’’ Bunu geliştirmek adına, Ekim ayında hem staj hem dil eğitimi için Rusya’nın St. Petersburg şehrine gidiyorum.  Orada bir yandan dilimi geliştireceğim, bir yandan da soğuklarla mücadele edeceğim..

Rusya Vizesi örneği

Nasıl Rusya vizesi aldım?

İlk olarak Turistik vizeden bahsedecek olursak; eğer Rusya’dan bir davetiyeniz yoksa, Turistik vize için kendiniz başvuru yapamıyorsunuz. Bu davetiyeleri sağlayan Tur şirketleriyle iletişime geçmelisiniz. Güncel vize fiyatları şu şekilde; Tek girişli vize 80$ + 35$ (Servis ücreti) = 115$. Tabi bu sadece konsolosluğa ödenen fiyat. Eğer vize için aracı bir turizm firmasına başvuracaksanız, bu fiyatın üstüne davetiye ücreti ve komisyonlar ekleniyor. Ben 2017 yılında aracı firmadan 100$ dolara 15 günlük turistik vize almıştım o zaman daha uygundu. Şimdi ise firmalara göre, 140$-180$ dolar arası 30 günlük turistik vize alabiliyorsunuz. Firmaya sadece pasaportunuzu ve bir adet fotoğraf vermeniz yeterli oluyor. Tabi istenilen belgeler, firmalar arası değişkenlik gösterebilir. İnternetten firmaları araştırabilir ve fiyat alabilirsiniz.

Öğrenci vizesi almak için, gideceğiniz okulun, dil kursunun size davetiye yollaması gerekiyor. İki türlü davetiye var, birisi sarı matbu kağıt olarak, diğeri A4 beyaz formatında elektronik davetiye. Sarı davetiye olursa orjinali şart, yani posta yoluyla Rusya’dan size yollamaları gerekiyor. Beyaz elektronik davetiye olursa orjinali gerekli değil. Davetiyeniz geldikten sonra Konsolosluğa kendiniz de başvurabilirsiniz. Tek girişli vize 80$ + 35$ (Servis ücreti) = 115$. Bunun dışında doldurmanız gereken formlar var ve Rusya özellikle vize almanız için sizden HIV testi istiyor. Diğer tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. https://turkey.mid.ru/tr/consular/vize_lemleri/

Ben konsolosluğa kendim başvurmadım, aracı firma aracığıyla başvurdum. Bir adet fotoğraf ve pasaportumu vermem yeterli oldu. 5 gün içinde vizem elime ulaştı. Öğrenci vizesi fiyatları yine firma ile başvurursanız Turistik vize fiyatları gibi değişiyor. 140$-180$ arasında. Firma sayesinde vize işlemleri her zaman daha güvenilir ve daha kolay ama biraz daha masraflı oluyor. Benim davetiyem hazır, Konsolosluğa kendim başvurucağım derseniz ve vizenizi alabilirseniz ,yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın! 🙂

Vizem reddedilir mi?

Rusya vize reddedilmesi çok düşük bir ihtimal. Vize için başvurduktan sonra, 100 kişiden 1’ini görüşmek için Konsolosluğa çağırdıklarını duymuştum. Red almak da aynı şekilde, çok şüpheli görmedikleri sürece red alma olasılığı çok düşük. Genellikle Konsolosluğa bireysel başvurularda, eksik evraklar yüzünden red alanlar çok oluyor fakat sonrasında tekrar başvurabiliyorsunuz. O yüzden çok fazla bu durumu dert etmeye gerek yok.

Benim anlattığım vize türleri dışında diğer vize türleri, Rusya ticari vizesi, Rusya özel vize, Rusya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Rusya çalışma vizesi gibi vize türleri de mevcut. Bunlar hakkında ayrıntılı bilgileri, Vize işlemi yapan turizm firmalarının sitelerinde bulabilirsiniz.

Vize aldığım firmayı öğrenmek ve diğer tüm sorularınız için sitemizden mail atabilir, yorum yazabilir ya da instagramdan instagram.com/edaderman hesabına yazabilirsiniz!

Post Author
Eda Derman

Yorum Yap

Join to instagram

Daha fazlası için: