Prag’da Nazım Hikmet Kokusu!

Prag, her kökenden edebiyatçıya, ressama, romancıya ve soliste ev sahipliği yapmıştır. Gezerken gördüğünüz her köşenin, her sokağın minik bir hikayesi vardır. Art Nouveau, Barok, Rönesans mimarisinin bir arada olduğu ve insanın kalbine hitap eden yapıları vardır. Kısacık Prag’ı biraz gözünüzde canlandırdığıma göre konumuza dönebiliriz.

Türk şairi ve yazar Nazım Hikmet Ran, siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanmış ve yaşamının büyük bölümünü hapiste ve sürgünde geçirmiştir. Nazım, 1956 ile 1958 yılları arasında Prag’ta yaşamıştır.

Fakat Nazım Hikmet, Prag’ta yaşadığı zamanlarda gününün çoğunu Café Slavia adlı cafe de geçirmiştir. Charles Köprüsünün ilerisinde ve nehir kenarında Ulusal Tiyatronun yanında bulunan bu sevimli cafe, edebiyatçıların kahvesi ünvanını almıştır. Dışarıdan bakıldığı zaman sıradan bir cafe gibi gözükse de anlamı büyüktür.

Ünlü ressam Victor Oliva’nın da dikkatini çeken; bir adamın her gün gelip bir şeyler karalamasıdır. Bu adam mutsuz gözüken ama aslında memleket hasreti çeken Nazım Hikmet’tir. Vltava Nehri manzaralı masasında her gün oturup kahve içmektedir. Nazım’ın haberi yoktur. Victor Oliva onun bir gün tablosunu çizer. Ve bu tabloda onun yanı başında oturan hayal bir kadın bulunmaktadır. Onu dinleyen, izleyen ve bekleyen bir kadın..

Yıllar sonra kapısından girdiğimde, gözlerim her yerde bu anlamlı tabloyu aradı. Cam kenarlarında, masaların üstünde minik çerçevelerde edebiyatçılar, ressamlar fotoğraflanmıştı. Gözlerimi kısarak fotoğraflara bakmaya başladım. Yavaş yavaş yürürken bir anda kafamı çevirdim. Cafe’nin en güzel manzaralı masalarının üstüne devasa boyutta tam karşımda durmaktaydı tablo. Karşısına oturdum ve Nazıma ve nehire karşı kahvemi içtim..

Herkesin Prag’a gittiğinde pekte bilmediği bu güzel cafeyi gidince ziyaret etmeyi unutmayın. Fiyatları oldukça uygun ve çalışanları çok sevecendir. Ziyaret edin anlamı çok derindir..   

Ziyaret etmek isteyenler için Cafe’nin internet sitesi: http://www.cafeslavia.cz

 

Post Author
Melek Karataş

Yorum Yap

Join to instagram

Daha fazlası için: