MASAL ŞEHRİ PRAG!

Gözlerinizi kapatın ve çocukluğunuzda dinlediğiniz masalları hayal edin. Devasa şatolar, dev saatler, büyülü sokaklar… İşte Prag tam da o masallardaki şehir. Gezdiğim Avrupa şehirlerinde bir Venedikten bir de Prag’tan böylesine etkilendim ben. Bazı şehirler sizi sadece mimarisi ile etkilemiyor, bazılarının ruhu var adeta. Sizi büyüleyen şey şehrin o ruhu oluyor çoğu zaman.

Prag seyahatimi anlatmadan önce önemli noktaları belirtmek istiyorum.

 • Prag-İstanbul uçuş süresi: 2 saat 40 dakika
 • Prag para birimi: 1 Euro=27 Kron(yaklaşık)
 • Döviz bürolarına dikkat edin!! Dolandırılmayın, pazarlık yapın.
 • Gezi için yetecek süre: 3 veya 4 gün
 • Prag saat farkı: Türkiye’den bir saat geride
 • Prag hava durumu: Yaz aylarında gezmesi çok ideal.
 • Kesinlikle Trdelnik yiyin!!!!!!

Bu ufak bilgilendirmeden sonra, geliyoruz Prag’a.

WENCESLES MEYDANI

Wenceslas Meydanı’na geliyoruz, burasına İstanbul’un Bağdat Caddesi veya İstiklal Caddesi tanımını yapmak mümkün. Cadde boyu bizi dükkanlar karşılıyor. Bu meydan Prag’ta New Town bölgesi olarakta anılıyor. Bu meydana yakın bir yerde kurulan Havel’s Market te ise çok sayıda hediyelik eşya, kuklalar, biblolar, magnet… bulabilirsiniz. Bu pazar saat 9:00 ile 18:00 arası açık. Pazarlık yapmayı unutmayın burdada. Evet şimdi gelelim Prag’ın diğer önemli meydanı Old Town.

OLD TOWN

prag old town ile ilgili görsel sonucu

Wenceslas Meydanı’nda ki caddeyi takip edince, yani kısacası dümdüz aşağı kaptırınca Old Town meydanına çıkacaksınız. Gidiş yolunda tekrar karşınıza dükkanlar çıkıyor. Burada da orijinal şeyler bulmak mümkün. Ve karşımızda Old Town Meydanı. Bu meydan Prag’ın ruhunu kesinlikle yansıtıyor.

ASTRONOMİK SAAT

İlgili resim

Bu meydandaki en ünlü yapıt Astronomik Saat. Bu saat üzerindeki 12 saat dilimi 12 adet burcun sembolünü gösterir. Yılın hemen hemen her günü yoğun turist kalabalığını görebilirsiniz bu saatin altında. Her saat başı değişik figürler sergileyen saatin bu gösterisi bir dakika sürüyor. Devasa saatin gösterisi ve sesi ile tam bir masal şehri oluveriyor. Hem gece hem gündüz rast geldiğim bu gösteriyinin en güzel zamanı kesinlikle gece.

Bu saatin hikayesin hikayesi ise oldukça enterasandır. 15. yüzyılda saat ustası Hanus tarafından yapılır. Saatin görkemi karşısında herkes büyülenir. Hanus bu saati nasıl yaptığını sır gibi saklar. Ancak dönemin yönetimi bu saatin sadece kendilerinde olduğundan emin olmak isterler ve sonrasında Hanus bu saati başka hiçbir yerde yapmasın diye gözlerini kör ederler. Fakat Hanus durur mu alır öcünü ve saati bozar. Saatin tamiri ancak 16. yüzyılı bulur ama saat tekrar bozulur ve zamanı yanlış gösterir. Saatin üzerinde tahtadan yapılmış figürler vardır ve her saat başı pencereden gözükür. Aynı zamanda diğer figürler de hareket etmeye başlar.

 • Elinde ayna olan figürSaatte animasyon esnasında elinde aynası olan bir figür göreceksiniz. Bu kibri ve kendini beğenmişliği sembolize eder.
 • Astronomik saatte elinde altın kesesi olan yahudi: Elinde bir kese olan figür ise bir yahudiyi sembolize eder. Bu tam anlamı ile ise aç gözlülük ve faziciliği sembolize eder.
 • Astronomik saatte İskelet: Saatte bir de iskelet göreceksiniz. Bu iskelet ise yukarıdaki her şeyin boş olduğunu ölümün ise gerçek olduğunu yani ölümü sembolize eder.
 • Astronomik saatte mandolin çalan osmanlı: Saatte sürekli eğlenceyi temsilen mandolin çalan osmanlı figürü vardır. Bu da keyif ve eğlenceyi sembolize eder.

Ölümü simgeleyen iskeletin her saat başı elindeki zili çalması ile animasyon başlar. İskelet elindeki zili çalarak size ölümü hatırlatırken diğer figürler ise kafalarını sürekli sağa sola çevirerek ölümü reddederler. Animasyon esnasında ise bir pencerenin içinde sürekli havariler döner durur.

Evet astronomik saatin hikayesi böyle.

PRAG’DA NE YENİR?

Astronomik saatin gördükten sonra Old Town Meydanında yer alan meşhur tatlıcılardan Prag’ın meşhur tatlısı Trdelnik yiyoruz. İnanılmaz bir tadı vardı. Ben çikolatalı ve dondurmalı tatlıları çok sevdiğim için tadı harika gelmişti bana. Hiç yiyesiniz yoksa bile kokusu davet eder sizi. Onun dışında Goulash (etli çorba) ya da Knedlky’yi tadabilir, patatesli çorbası olarak bilinen Bramboracka çorbasını deneyebilirsiniz.

trdelnik gamze biran ile ilgili görsel sonucu

CHARLES KÖPRÜSÜ

Ardından büyük Charles Köprüsüne gidiyoruz. Diğer adı ile Karl Köprüsü. Köprü üzerinde 30 adet heykel bulunuyor. Sadece yaya trafiğine açık bu köprü üzerinde sanatçılar eksik olmuyor.

Resim çizenler, müzik yapanlar … Benim gittiğim zaman gün batımına denk geldim ve bir grup Nothing Else Matters çalıyordu. O an gerçekten unutulmaz bir andı. Şehri gerçekten sevdiğime karar verdiğim an olmuştu. Özellikle gün batımında görülmesi gereken bir yer.

Köprünün diğer tarafında ise devlet kurumları bulunuyor. Old Town’un aksine bir yer orasıda.

Bunlara ek olarak meraklısı Madame Tussauds, Sex Machines Museum ve Franz Kafka Monument’ı ziyaret edebilir.

Bunlar benim deneyimlediklerim ve gitmeden önce herkesin yapması gerektiğini düşündüğüm şeylerdi. Tabiki de Prag’da yapılacak daha birçok şey var, benimkiler şimdilik bu kadar. Sormak istedikleriniz için lütfen ulaşın. Eğer buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim 🙂

Post Author
Cansu Çekirdekoğlu

Yorum Yap

Join to instagram

Daha fazlası için: