Çikolata Kokulu Belçika

Herkese merhaba,

Sizlere bu yazımda Belçika’nın başkenti Brüksel seyahatimi anlatacağım. Benelux ülkelerinde yer alan ülkelerin şehirlerinden biri olan Brüksel çok büyük olmasa da gezip görmeye ve yemeğe değer bir yer yazımın başlığından da anlaşıldığı üzere. Brüksel’i gezmek için 1 günün ideal olduğunu düşünüyorum ben. Hatta günü birlik Paris veya Amsterdam şehirlerinden hızlı tren ile de gelinebilir. Şehirde euro kullanılıyor. Saat farkı ise Türkiye’den bir saat geride. Hadi başlayalım..

GRAND PLACE

brüksel grand place ile ilgili görsel sonucu

Her şehirde olduğu gibi buranında ünlü meydanı burasıdır. Gotik yapılan bulunduran bu meydan yılın her mevsimi kalabalık. Burası alanın çevresinde bir çok restaurant ve cafe bulabileceğiniz bir yer. Meydana çıkan sokakların isimleri yiyecek ve içecek isimleri. Bunun nedeni ise zamanında burada bunların satışının yapılması, bir nevi pazar gibi. Bu meydanda mevsimine göre festivaller ve konserler verilmekteymiş. Ben, benim gittiğim dönemde denk gelemedim doğrusu. İki yıl arayla yapılan çiçek festivali de bunlardan biri. Bu görsel şöleni yakalamak isterseniz tarihlerini takip etmenizi tavsiye ederim.

   Hotel De Ville (Brüksel Belediye Binası)

BRÜKSEL hotel de ville ile ilgili görsel sonucu

Burası Brüksel’in belediye binasıdır.  Bu yapı Grand Place meydanında bulunmaktadır. 96 metrelik kulesi ile ünlüdür. Bu kule baktığında asimetrik bir kuledir ve bir rivayete göre bu kuleyi yapan mimar bu hataları kabullenemeyip kendini kuleden aşağıya atmıştır. Kulenin dışında aziz ve soyluları simgeleyen betimlemeler vardır. Burası günümüzde komün meclisi olarak kullanılmaktadır ve kraliyet düğünleri için ayırılmış bir bölümü de vardır.

   ATOMİUM

brüksel atomium ile ilgili görsel sonucu

Atomium, Brüksel’de bulunan şehrin sembollerinden biridir. 1958 yılında Dünya Fuarı için inşa edilen yapı Andre Waterkey tarafından tasarlanmış ve Bir demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş halinin tasvir edildiği bu şekil tüm dünyadaki en modern eserler arasında bulunmaktadır. Bu yapının en üst katına asansör ile ulaşım bulunmaktadır. Buradan manzaranın tadını çıkarabilir restaurantında bir şeyler yiyebilirsiniz.

     İŞEYEN ÇOCUK HEYKELİ

BRÜKSEL İşeyen çocuk heykeli ile ilgili görsel sonucu

Asıl adı Manneken Pis olan bu heykel bize olmuş işeyen çocuk heykeli. Heykel denince insan hayli büyük bir yapı bekliyor fakat bu heykel sadece 61cm. Bir heykel için epey küçük görünüyor. Bu heykelin dünyanın farklı yerlerinden gelen, özel günlerde giydiği 800 adet kıyafeti bulunuyor. Heykelin hikayesi ise kimine göre savaşta patlayan bombaları işeyerek söndürdüğüne inandıkları bir aziz olsada heykelin önünde şöyle yazmaktadır:

BRÜKSEL İşeyen çocuk heykeli ile ilgili görsel sonucu

“in 1619, i was 5 years old. i got lost in brussels. after 2 days of frantic searching, my father, a nobleman found me in an embarassing position…peeing. as a token of gratitude, he ordered a fountain to be build, with a statue depicting me in that same position”

türkçesi:

“1619 senesiydi, 5 yasindaydim ve bruksel’de kaybolmustum. 2 gun suren yogun aramadan sonra asilzade, soylu babam beni cok utandirci bir pozisyonda buldu, ben iserken… beni bulmus olmanin verdigi minnettarligin bir belirtisi olarak beni ayni pozisyonda tasvir eden bir cesme yapilmasini emretti. “ Kimi dönemlerde buradan şarap ve bira işeyen çocuk heykelinde insanlar ellerinde bardaklarla buraya akın etmektedir.

   

              BRÜKSEL’DE NE YENİR,NE İÇİLİR?

belçika brüksel çikolata ile ilgili görsel sonucu

Brüksel’de yeme-içme denince akla ilk gelenler Çikolata, Waffle, Bira ve Patates kızartmasıdır.

Dünyanın her yeri Türkiye dahil belçika çikolatası adı altında çikolata bulabilirsiniz ama gel gör ki yerinde.. Çikolata dükkanındaki kokular dahi insana yetiyor. Gidip tatmak serbest. Çikolata dükkanlarının en ünlüleri leonidas, godiva, neuhaus, pierre marcolini markalarıdır. Belçika çikolatalı tamamen doğal, içinde hiçbir katkı maddesi olmayan çikolatalardır bu nedenle ne kadar çabuk tüketilirse o kadar iyidir.

brüksel çikolata truffles ile ilgili görsel sonucu

Ttruffles isimli krema ve çikolata karışımından elde edilen çikolata ise benim Türkiye’ye dönerken depoladıklarım arasında. 

Çikolatanın bu kadar ünlü olduğu bir memlekete kadar gelip wafflesız dönmek?? Asla. Yediğim en lezzetli wafflelar arasına koyabilirim buradaki waffle. 

İlgili resim

Çikolata koması için birebir olan bu yerde kendi waffle seçeneklerinizi yaratabileceğiniz yerler var. Yanına bol su almanızı öneririm zira çikolataları bayağı bir bol ve koyu. Maison Dandoy buranın en eski ve ünlü wafflecılarındanmış.

maison dandoy waffle ile ilgili görsel sonucu

1000’den fazla bira çeşidinin üretildiği bir yerdir. Bir çok çeşitte birası olan bu yerde tatlılarla, etlerle, balıklarla yiyebileceğiniz çok farklı türde aromada biralar bulabilirsiniz.İlgili resim

Eveet, bunlar benim Brüksel hakkında yazabildiklerim. Çok daha fazlası eminim vardır yapılıp, görülüp, tadabilenecek. Buraya kadar okuduysanız, teşekkür ederim. Sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

Post Author
Cansu Çekirdekoğlu

Yorum Yap

Join to instagram

Daha fazlası için: